Türkiye Denizcilik Federasyonu’na Yeni Üye Dernekler Katıldı

Bülent Ecevit Üniversitesi Denizcilik Fakültesi Öğrencileri ve Mezunları Derneği BÜDEMDER ve Kocaeli Üniversitesi Karamürsel Denizcilik Okulları Mezunlar Derneği KOUKARMEDER, Türkiye Denizcilik Federasyonu TÜRDEF üyesi oldular. TURYOL ise onursal üye olarak TÜRDEF’e katıldı. Böylece TÜRDEF çatı örgütünde üye STK sayısı 27 oldu.

Türkiye Denizcilik Federasyonu tarafından konu hakkında bir açıklama yapılarak; Bülent Ecevit Üniversitesi Denizcilik Fakültesi Öğrencileri ve Mezunları Derneği BÜDEMDER ve Kocaeli Üniversitesi Karamürsel Denizcilik Okulları Mezunlar Derneği KOUKARMEDER’in, Türkiye Denizcilik Federasyonu’na üye olmak için başvurduklarını ve Türkiye Denizcilik Federasyonu Yönetim Kurulu’nun yaptığı değerlendirme ve alınan karar sonrasında her iki derneğin ve ayrıca TURYOL’un Onursal Üye statüsünde TÜRDEF üyeliklerinin kabul edildiği belirtilmiştir.

BÜDEMDER, KOUKARMEDER ve TURYOL’un Türkiye Denizcilik Federasyonu’na üyelikleri hakkında bir değerlendirmede bulunan Türkiye Denizcilik Federasyonu Başkanı Müh. Erkan DERELİ; “Beş kurucu dernek ve iki onursal üye STK’nın 18 Mart 2011’de kuruluşu ile gerçekleştirilen TÜRDEF’in, denizci üye sayısı da 4.000 civarında idi. BÜDEMBER, KOUKARMEDER ve TURYOL derneklerimizin katılımıyla, TÜRDEF 22 üye STK ve 5 onursal kuruluşun aynı çatı örgütümüzde biraraya gelerek, 14.000 denizci üyeye ulaştığını büyük bir onur ve gurur ile kamuoyumuz ile paylaşmak istiyoruz.

Dünya denizlerinde faaliyette bulunan 53.000 geminin 1.200.000 çalışanının onbinlercesini Türk denizinsanı oluşturmaktadır. Geçmiş yıllarda IMO Başkanı’nın ifade ettiği gibi, denizciler olmasa ve gemiler çalışmasa, dünya nüfusunun yarısı açlıktan, yarısı donmaktan ölürdü. Bu ifadenin ne kadar doğru bir tespit olduğunu, COVİD–19 pandemi nedeniyle halen yaşamaktayız ve daha ne kadar süreceği de henüz belli değil. Bizler, Türk denizinsanları olarak, bu olağanüstü zor çalışma koşullarında, sağlık çalışanlarımız ile birlikte, küresel boyutta görevlerini cansiperane bir şekilde yerine getirmeye çalışan meslek grupları olduk. Bizler, Türk denizinsanları Türk sahipli Türk ve yabancı bayraklı, ayrıca yabancı sahipli yabancı bayraklı gemilerde dünya denizlerinde, fedakarlıkla gemilerin durmadan, duraksamadan kazasız, sorunsuz çalışmasını gerçekleştirdik. Bizler, Türk denizinsanları olarak, dünya sularında gemi dolaştırırken, güven olgusunun insan haline bürünmüş şekli olan Kılavuz Kaptanlarımız, başta Türk boğazlarımızda olmak üzere, Hopa’dan İskenderun’a kadar tüm limanlarımızda, bütün olumsuz koşullara rağmen fedakarca ve büyük bir özveriyle, 436.000 km²lik, MAVİ VATAN’ımızda 7/24 hizmet vermişler, görevlerini eksiksiz bir şekilde yerine getirmişlerdir.

Bir yumurta üreten tavuğun yedi mahalleye duyurduğu gibi hareket edemeyen ve binlerce yumurtasını sulara bırakan balıkların sessizliğinde olduğu gibi, bizler Türk denizinsanları olarak, sorumlu ve sağduyulu meslek insanları ve bir vatansever olarak, ülkemiz ekonomisine katkı vermeye, katmadeğer yaratmaya ve döviz getirmeye ve ikamesini sağlamaya, her şartta devam edeceğiz.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün akılcılığı, bilimselliği ve çağdaşlığı şiar edinerek, muassır medeniyetler ve çağdaş ülkeler seviyesine ulaşmak üzere çizdiği rotayı gerçekleştirmek, TÜRDEF’in en büyük ideali ve hedefidir. Türk denizinsanlarına ve tüm dünya denizcilerine Allah selamet versin.” dedi. 

2017 yılında kurulan Bülent Ecevit Üniversitesi Denizcilik Fakültesi Öğrencileri ve Mezunları Derneği BÜDEMDER, “Güçlü Birlik, Güçlü Denizcilik” sloganı ile yola çıkmış, Bülent Ecevit Üniversitesi Denizcilik Fakültesi mezunları ile halen eğitimlerine devam eden öğrencileri tek çatı altında toplamayı hedef edinmiş, sektörümüzde etkin bir şekilde var olmayı amaç edinmiş bir dernektir.

Kocaeli Üniversitesi Karamürsel Denizcilik Okulları Mezunlar Derneği KOUKARMADER, 1995 senesinde ilk öğrencilerini kabul etmiş olan Kocaeli Üniversitesi Denizcilik Meslek Yüksek Okulu ve daha sonra 2008 senesi itibariyle öğrenci alımına başlamış olan Kocaeli Üniversitesi Denizcilik Fakültesin’den mezun olmuş tüm meslektaşlarını tek çatı altında toplamayı hedefleyen bir yapıya sahiptir. 9 Temmuz 2019’da resmi olarak kurulan KOUKARMADER, ilk genel kurulunu 21 Aralık 2019’da yapmış olup, mevcut yönetim ve kurucu üyeler, derneğin ilk yönetimi ile temsil edilmektedir.

1993 yılında kurulan TURYOL, bünyesinde faaliyet gösteren 60 adet yolcu gemisi, 2 adet yolcu-araç gemisi, 8 adet deniz turizm gemisi, 4 adet hizmet gemisi ve işletmekte olduğu 15 adet iskele ile kabotaj ve uluslararası sularda deniz yolu ile yolcu taşımacılığı, araç taşımacılığı ve turizm hizmeti veren, sektörünün önde gelen kuruluşudur.