Faaliyet Raporları

TÜRDEF 3. Dönem Faaliyet Raporu

Dosya

Detay

DENİZCİLİK FEDERASYONU NİSAN 2013 – MART 2014 FAALİYET RAPORU

Denizcilik Federasyonu’nun 30 Mart 2013 tarihinde yapılan Genel Kurul sonrası 09.04.2013 tarihinde yapılan ilk Yönetim Kurulu toplantısında görev dağılımı yapılmış ve oluşan Yönetim Kurulu faaliyetlerine başlamıştır.

Federasyonumuz ülke genelinde denizcilikle ilgili faaliyetleri takip etmeye çalışarak Yönetim Kurulunun gerekli gördüğü konularda ülke menfaatleri de gözetilerek çalışmalar yapmış ve ilgili mercilere teknik raporlarla desteklenen uyarı ve/veya bilgi raporları sunmuştur.

Bu çerçevede;

Deniz Ticaret Odası seçimleri sürecinde adaylarla görüş alışverişinde bulunulmuş, toplantılar yapılmış ve seçim sonrasında tüm adaylara federasyon adına teşekkür edilerek tebriklerimiz iletilmiştir.

MLC 2006 Konvansiyonu kapsamında ülkemizdeki mevzuat ve batı ülkelerindeki uygulamalar incelenmiş, bu konvansiyona uyumluluk adına ülkemizce yapılması gereken düzenlemeler hakkında Federasyonumuzun teknik görüşleri resmi toplantılarda iletilmiştir.

Ayrıca bu konuyla ilintili olarak Yabancı Bayraklı gemilerde çalışan Türk personelin sosyal ve sigorta durumu ile ilgili olarak yapılabilecek düzenlemeler için Federasyonumuzca yapılan teknik çalışmalar da ilgili mercilere iletilmiştir.

“Türkiye Denizcilik Federasyonu” adının alınması ile ilgili kurulan komite; ilgili mevzuat ve yapılması gerekenler hakkında Yönetim Kurulu’na verdiği rapor sonrası Türkiye çapında temsilcilikler açılmasına karar verilmiştir. Bu kapsamda yapılan görüşme ve değerlendirmeler sonrası Samsun, Marmaris (Muğla) , Mersin, İzmir ve Tekirdağ Temsilcilikleri oluşturulmuş, bunun için yetkilendirmeler yapılmış ve Dernekler Masasına bilgi verilmiştir.

-Samsun : Kaptan Ahmet BAHADIR

-Marmaris(Muğla) : Kaptan Mete Nejat KÖKSAL

-Mersin : Kaptan Mesut ÖZTÜRK

-İzmir : Kaptan Murat YILMAZEL

-Tekirdağ : Kaptan Aytuğ ECERTAŞTAN

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı öncülüğünde oluşturulan Denizcilik Koordinasyon Komisyonu’nda Federasyonumuzun da yer alması için Bakanlık bünyesinde yapılan çalışmalar sonrası, Denizcilik Federasyonu daimi gözlemci üye olarak davet edilmiştir. Denizcilik Koordinasyonu Komisyonu’nun bugüne kadar Ankara’da yapmış olduğu iki toplantıya katılım sağlanmış, ilgili konularda Federasyonumuzun görüşleri iletilmiştir.

15 Kasım 2013 tarihide İMEAK DTO Meclis toplantısında Denizcilerin elinden alınan yıpranma haklarının geri verilmesinin gündeme taşınması için konuşma Başkan Sn. Temur tarafından yapılmıştır. Cevaben Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım bunun Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının konusu olduğunu belirterek denizcilerin bunu hak ettiğini ve gündeme geldikçe denizcileri hatırlattıklarını belirti.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin Maltepe sahilde yapmış olduğu dolgu alanı projesinde uygulanmak üzere Federasyonumuz tarafından hazırlanan çalışma için İBB yetkilileri ile görüşmelerde bulunulmuş ve halen bu kapsamdaki bir projenin İstanbul’un başka bölgelerinde uygulanabilirliği için çalışmalar yapılmaktadır.

Merkezimizin bulunduğu Gündüz Aybay Denizcilik Merkezi yönetiminin değişmesi nedeniyle, yönetimi devralan üyemiz DEFAMED ile protokol imzalanmıştır.


Federasyonumuzun halkımıza tanıtılması ve halkımızın da konusunda uzman kişilerce bilgilendirilmesi amacıyla; Karadeniz TV’de her hafta canlı olarak 1,5 – 2 saat yayınlanan “PRUVA” programına Mart 2014 tarihinden itibaren aktif katılım sağlanmıştır. Bu program halen Cumartesi günleri Saat 19:30 da prime time’da canlı olarak ve Salı günleri ise aynı saatte banttan tekrarı yayınlanmaktadır.

 

Bu bağlamda

1. Program 05.03.2014

Konu : Denizcilik Federasyonu Tanıtımı ve Denizcilerin Yıpranma Hakkı

Federasyon adına katılanlar : Müh. M. Bülend TEMUR Denizcilik Federasyonu Y.K. Başkanı

Kapt. Birol BAYRAKTAR Denizcilik Federasyonu Y.K. Başkan Yardımcısı


2. Program 15.03.2014

Konu : Gemide Yaşam Standartları

Federasyon adına katılanlar : Kapt. Alaattin KURT - Y.K. Başkan Yardımcısı

Kapt. Hamit Naci ÖZYAZICI - Denizcilik Federasyonu Y.K. Danışmanı

3. Program 22.03.2014

Konu : Gemilerde Makinacı ve kadın olmak + Arabalı Vapur Kazası

Federasyon adına katılanlar : Müh. M. Bülend TEMUR Denizcilik Federasyonu Y.K. Başkanı İlk Türk Kadın Uzakyol Baş Müh. Deniz ÖZCAN


Federasyonumuzun temsil edildiği bazı aktiviteler aşağıda sunulmuştur.

1 Temmuz Denizcilik ve Kabotaj Bayramı etkinliklerine Federasyonumuz katılım göstermiştir.

İTÜ Denizcilik Fakültesi Mezuniyet Töreni’ne Federasyonumuzu temsilen Başkan Bülend Temur ve Genel Sekreter Ahmet Hamza katılmıştır.

05-07 Eylül 2013 tarihleri arasında İstanbul Kongre Merkezi’nde icra edilen 11.Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Şurası’na katılım sağlanmıştır.

19 Mart 2014 Show TV akşam Ana haber bülteni - Arabalı Vapur Kazası hakkında bilgi verildi

Federasyonumuz gerçekleştirilecek olan bir sonraki Olağan/Olağanüstü Genel Kurul Toplantısına kadar, öncelikli olarak Türkiye adının alınması ve yeni katılımlarla büyüme odaklı olarak çalışmalarına devam edecektir.

Federasyonumuzun ulusal ve uluslararası platformlarda tanıtımı sağlanmaya çalışılacak ve Federasyonumuzun görüş ve önerileri son üzücü 16 Mart 2014 tarihinde Sirkeci’de meydana gelen Arabalı Vapura binerken denize düşen otomobil kazasında olduğu gibi halkımıza ve kamuoyuna iletmeye devam edecektir. Bu amaçla burada bulunan üye ve delegelerin desteklerinin devamlılığı bizler için son derece önemlidir. Bu konuda sizlerin değerli katkılarınızı esirgemeyeceğiniz inancı ile hepinize teşekkür ederim.


 

Saygılarımızla,


Denizcilik Federasyonu Yönetim Kurulu