DÖDER'den "Türk Denizcilik Gücü Vizyonu" Etkinliği

Türkiye Denizcilik Federasyonu (TÜRDEF) üyesi Denizci Öğrenciler Derneği (DÖDER) "Türk Denizcilik Gücü Vizyonu" Etkinliği Düzenledi.

Denizci Öğrenciler Derneği, “21. yüzyıl Türk Denizcilik Gücü Vizyonu’’ zirvesinin ikinci gününde sektörün önde gelen isimleri ve 10000 kişinin üzerinde katılımcıyı bir araya getirdi. 

Zirvenin ilk oturum konuğu Er Denizcilik Yönetim Kurulu Başkanı ve Türk Armatörler Birliği Başkan Yardımcısı Cihan ERGENÇ panelinde navlun piyasaların geleceğine, dökme yük arz-talep dengesine, IMO kurallarının son durumuna, denizcilik fakültesi öğrencilerinin staj sorununa ve bu sorunun ancak tüm etkenleriyle birlikte çözülebileceğine, son olarak koronavirüs sonrası piyasada hareketlenme beklendiğine değindi. 

Günün ikinci panelinde İstanbul Liman Başkan Yardımcısı Attila BEYLİ liman çıkış belgesinden, limanlar kanunundan, dünya ticaretinin yönetmeliklerinin liman başkanlığındaki önemine değindi. Sözlerini bitirirken öğrencilere ‘’Bilmiyorum demek öğrenmenin yolunu açar.’’ şeklinde tavsiyede bulundu. 

İnce Denizcilik D.P.A & Teknik Müdürü/GEMİMO 2. Başkanı Yaşar CANCA ve Kaptan Ersan DEVRİM panelinde denizcilik faaliyetlerine ve etiğine değinen CANCA, denizlerin önemine‘’Deniz olmazsa olmazımızdır.’’ sözleriyle vurguladı. İnsan kaynakları ve gemi kaptanlığı yaptığından dolayı farklı pencereden paylaşım yapmak isteyen DEVRİM, konuşabilmek için ‘’Ortak dilimiz deniz.’’ sözünü kullandı. 

Turquoise Yacht Satın Alma Müdürü Şebnem ERGELDİ panelinde ticari gemilerle mega yatların arasındaki farklara, yan sanayinin durumu ve gelecekteki mühendislerden beklentilerini dile getirdi. 

Beşiktaş Tersanesi Tersane Müdürü İbrahim AYDIN panelinde kalite anlayışına ve kaliteye verilen öneme, tersanedeki çalışma şartlarına,  yeni mezunlarda beklenilen özelliklere değindi. 

Başmühendis Nilgün BAL DOĞAN panelinde içinde bulunduğu mesleğinin kendini sürekli güncellediğine ve teknolojiye ayak uydurmak gerektiğini belirtti. Mesleğinin en güzel yanlarına değinen BAL DOĞAN aynı zamanda denizciler olarak üzerimize düşen görevlerden bahsetti. 

Trio Deniz Araçları Satış&Pazarlama Direktörü Deniz ÖZÇAKIR panelinde yat sektörünün nasıl etkilendiğine ve marinacılık konusunda marina çeşitliliğinin olması gerektiğini belirtti. 

Günün son panelinde Hicri Ercili Operasyon Müdürü Gözde ARİS operasyonun detaylarına, sürekli gemi, acente,müşteri,hava olaylarıyla iletişimde kalmak önemine ve gemide gece-gündüz kavramının olmamasına değindi.