2016 Dünya Denizcilik günü

Uluslararası Denizcilik Örgütü (IMO) nün yaptığı bir öneri üzerine BM kararıyla 2005 yılında kabul edilmiş ve her yıl Eylül ayının son haftasında kutlanmaya başlanmıştır. Kutlamanın amacı deniz ve gemi ticareti güvenliği ile ilgili konulara dikkat çekmek, (kargo güvenliği, deniz güvenliği ve deniz çevre güvenliği), ülkeler arası deniz ticaretinde ülkeler arası koordinasyon sağlamaktır. IMO'nun çalışmalarının belli bir yönünü vurgulamak olan DÜNYA DENİZCİLİK GÜNÜ’nde, her sene kendine özgü ayrı bir tema işlenmektedir.

DÜNYA DENİZCİLİK GÜNÜ’nün bu seneki teması, Denizcilik eğitim ve öğretim (Maritime Education and Training ) olup, bu kapsamda, Uluslararası Deniz Ticaret Odası (ICS) DÜNYA DENİZCİLİK GÜNÜ için bir broşür yayınlanmıştır.

IMO Konseyi, her sene DÜNYA DENİZCİLİK GÜNÜ’nün Londra dışında da dünyanın diğer yerlerinde küresel çapta kutlanmasını teşvik etmek için, her yıl eşgüdüm çalışması yapmaktadır. Bu bağlamda, DÜNYA DENİZCİLİK GÜNÜ eş güdüm kutlamasının ilk ev sahipliğini önceki yıllarda Portekiz üstlendi ve Lizbonda gerçekleştirildi.

Bir çok ülkenin her sene kutlanan DÜNYA DENİZCİLİK GÜNÜ PARALEL ETKİNLİĞİ ’ne ev sahipliği yapmak için rekabete girdiği ‘’Dünya Denizcilik Günü Paralel Etkinliği / WMDPE -2015" Programı, 20-21 Temmuz tarihlerinde Japonya'nın Tokyo ve Yokohama şehirlerinde yapıldı ve “Dünya Denizcilik Günü Paralel Etkinliği 2016/ World Maritime Day Parallel Event (WMDPE) -2016" Bayrağı, Tokyo'da yapılan törenle Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Sayın Özkan Poyraz nezdinde ülkemize devredildi. Yani, gelecek yıl yapılacak olan IMO-WMDPE 2016 etkinliğine Türkiye ev sahipliği yapacak ve ülkemizi ön plana çıkaran olan önemli bir etkinlik olarak tarihe geçecek. Dünyanın önde gelen denizci ülkeleri söz konusu etkinlikler kapsamında Türkiye’de misafir olacaklar.

Türk denizcilik sektörü de buna şimdiden hazırlanmalı ve bu fırsatı iyi değerlendirmeli!

Bu vesile ile tüm Denizcilik Camiasının ve Endüstrisinin bu anlamlı gününü kutlar, ülkemizin en kısa sürede dünyada lider ve örnek “Denizci Ulus Denizci Ülke” olmasını dileriz.


Denizcilik Federasyonu Yönetim Kurulu